Lucrăm cu drag
Ultimele subiecte
» Expozitie lucrari crosetate valih
Mier 7 Iun - 13:51 Scris de Vyky

» Tutoriale crosetate
Mar 23 Mai - 20:58 Scris de Adelina

» Link-uri utile pentru tricotat.
Lun 3 Apr - 18:43 Scris de nastasia

» Expozitie -felicitari Bilexa
Vin 17 Feb - 16:00 Scris de nastasia

» Expozitie tricotate de Adelinacomanescu
Mar 3 Ian - 18:16 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate Dandy
Joi 29 Dec - 10:52 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate adelinacomanescu
Mier 30 Noi - 21:26 Scris de nuti09

» Poze pentru inspiratie - hainute tricotate pentru copii
Lun 28 Noi - 20:55 Scris de Adelina

» Scheme ,diagrame pentru tricotat
Dum 27 Noi - 21:19 Scris de Adelina

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Calendar Calendar

tomnarella handmade
Tomnarella handmade
Parteneri
forum gratuit

Sa avem grija de mainile noastre!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sa avem grija de mainile noastre!

Mesaj Scris de Adelina la data de Dum 18 Noi - 13:34

In primul rand, pentru a evita sa ai unghii care se rup usor, trebuie sa le ingrijesti cu atentie, sa folosesti lacuri de calitate si sa nu folosesti prea des acetona si chiar sa le lasi cateva zile fara sa le dai cu oja.
1. Alimentatia

Alimentele pe care le consumi joaca un rol important in sanatatea unghiilor tale. Din acest motiv, pentru a avea unghii frumoase si sanatoase, este recomandat sa consumi mazare, ovaz, seminte, nuci, oua, carne si alte alimente bogate in proteine.
2. Ulei de masline

Aplica in fiecare seara cateva picaturi de ulei de masline pe unghiile tale si mentine-le pentru 15 minute. Repetati tratamentul cateva zile pe saptamana si vei observa ca unghiile tale nu vor mai fi la fel de subtiri si fragile.
3. Ulei de migdale si crema de miere

Aplica uleiul sau crema pe unghii de preferabil seara, inainte de culcare si nu te spala pe maini pana a doua zi. Tratamentul este eficient in hidratarea unghiilor si mainilor.
4. Pasta de dinti si suc de lamaie

Amesteca pasta de dinti cu suc proaspat de lamaie intr-o cantitate foarte mica si aplic-o pe unghiile galbene. Las-o sa actioneze timp de cateva minute si clateste-te apoi cu apa calduta. Dupa ce repeti tratamentul vei observa cum unghiile tale vor avea din nou culoarea lor naturala.

Vrei sa ai maini frumoase?

Foloseşte un săpun natural

Majoritatea săpunurilor şi mai ales detergenţii usucă pielea, de aceea, îţi recomand să foloseşte pentru spălarea mâinilor unele cu ingrediente naturale. Încearcă să eviţi săpunurile care conţin alcool şi protejează-ţi pielea cu mănuşi atunci când speli vasele.

Fă-ţi manichiura săptămânal

Este foarte important ca, odată pe săptămână, să-ţi rezervi timp pentru manichiură. Conform Clicksanatate.ro, fie că optezi pentru un lac de protecţie incolor, o ojă deosebită sau clasica manichiură franţuzească, unghiile tale vor fi sănătoase şi vor avea în permanenţă un aspect plăcut.

Îngrijeşte-ţi cuticulele

Evită pe cât posibil tăierea cuticulelor. Pentru a preveni formarea şi crăparea acestora foloseşte un ulei special, odată pe săptămână şi împinge-ţi pielea formată în jurul unghiei cu ajutorul unui beţişor special. Aplică în mod regulat o cremă pentru mâini şi unghii, pe bază de glicerină sau ulei de migdale şi evită apa rece.
Exfoliaza-le

Si mainile au nevoie de exfoliere – o data pe saptamana, maseaza-le cu un scrub, iar unghiilor fa-le o pilire delicata pe toata suprafata. Finiseaza apoi cu pila de luciu.

Crema cu FPS

In zilele insorite (fie ele si de toamna), nu iesi din casa fara sa „imbraci“ mainile intr-un strat protector de crema cu FPS.

Crema hidratanta de maini

Sa nu-ti lipseasca din geanta crema de maini, la care sa apelezi dupa fiecare spalare, pentru rehidratarea pielii. Dupa varsta de 40 de ani, foloseste creme de maini nutritive, cu efect antirid.

Nu uita de manusi

Cand este foarte frig si bate vantul, poarta manusi. Cand faci curat si folosesti detergenti, iarasi poarta manusi. Fereste deci mainile mereu de intemperii si substante agresive.ro

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Adelina
moderator

Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 47

Sus In jos

Re: Sa avem grija de mainile noastre!

Mesaj Scris de Adelina la data de Dum 2 Dec - 20:22

Maini inrosite, invinetite sau degerate

Cartoful, pe langa excelentele sale calitati nutritive, ne poate ajuta sa combatem cu succes invinetirea mainilor. Pasta obtinuta din 100 g de cartofi fierti intr-un litru de apa se aplica prin masare usoara pe maini. Se lasa sa actioneze timp de 20 de minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta.

Tot pentru tratarea mainilor care se inrosesc sau invinetesc usor, putem apela la solutia obtinuta prin fierberea a 2 teline taiate in 1/2 de litru de apa, timp de 30 de minute. Mainile se scufunda in aceasta solutie timp de 10-15 minute.

Telina ne este utila si in tratarea degeraturilor. Pentru aceasta, o telina taiata marunt se fierbe in 2 litri de apa, timp de 45 de minute, dupa care este folosita pentru bai calde de 10-15 minute, efectuate de 2-3 ori pe zi.

Foarte buna in tratarea degeraturilor este si varza, aplicata ca atare sau sub forma de infuzie din frunze de varza.

Pentru mainile iritate de folosirea detergentului, sucul de rosii ne poate fi de ajutor. Vom amesteca 50 g/ml de suc de rosii cu un varf de cutit de sare si o lingurita de glicerina, dupa care vom lasa amestecul sa actioneze timp de 10 minute. La sfarsit se clatesc mainile cu apa calda.

Transpiratie abundenta a palmelor

Stejarul ne poate fi de folos in combaterea transpiratiei mainilor (si picioarelor). Se prepara un decoct din 20-30 de grame de coaja maruntita la un litru de apa. Decoctul se strecoara si este folosit caldut atat pentru bai efectuate de 1-2 ori pe zi, cat si pentru tamponari locale.

Tot pentru diminuarea transpiratiei mainilor, putem apela cu incredere la infuzia de pedicuta. Peste o lingura de pedicuta uscata si maruntita se toarna 200 ml de apa clocotita, se lasa la infuzat timp de 20-30 de minute, iar apoi se foloseste pentru bai calde.

Hidratare si intretinere
Foarte bun pentru actiunea sa intens hidratanta asupra pielii mainilor (si a fetei) este maceratul de gutui, obtinut dintr-o lingura de samburi la 240 ml de apa rece, lasata sa macereze timp de 24 de ore.

Tot pentru actiunea sa hidratanta este recomandat si laptele de migdale. 30 g de migdale necojite se pun in 100 ml de apa clocotita, se racesc, dupa aceea se curata de pielita si se piseaza, amestecandu-se cu putina apa si 5 ml de alcool. Se aplica apoi sub forma de comprese si ca lotiune.

Lamaia este buna atat pentru intretinerea mainilor foarte uscate, cat si pentru fortificarea unghiilor. Se poate folosi atat ca atare, cat si in amestecuri, cum ar fi cel dintre 50 g de branza de vaci, 50 g de faina si 10 picaturi de lamaie. Acesta se aplica pe maini prin masare timp de 5 minute si se clateste cu apa calda.

Pentru pielea aspra si inrosita putem incerca laptele din tarate de grau. Acesta se obtine din 250 g de tarate, cernute printr-o sita deasa si fierte apoi intr-un litru de lapte, timp de 15 minute. Dupa ce amestecul incepe sa se raceasca, se tin mainile scufundate in el pana la racirea completa. Pentru a obtine cele mai bune efecte, vom efectua acest tratament de 3 ori pe saptamana.

Tot ca metoda de catifelare a mainilor, putem apela la exfoliantul rezultat din amestecarea unei lingurite de zahar cu o cantitate mica de ulei de masline. Mainile vor fi masate cu acest amestec timp de un minut, iar apoi se vor spala cu sapun si clati cu ceai de musetel.

Oricare ar fi necesitatile noastre in materie de intretinere a pielii mainilor, natura ne ofera cu generozitate solutii, care pot completa sau inlocui cu succes remediile propuse de industria cosmetica.

Adelina
moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de mandana la data de Sam 1 Feb - 23:08

Acum cativa ani ( sa fie vreo 4-5)  au inceput sa-mi apara pe maini niste crapaturi,pe care bineinteles ca nu le-am luat in serios si am crezut ca este de la apa .
   Ma dureau fisurile de la maini la cea mai mica atingere  sau la apa. am fost la mai multi medici dermatologi care mi-au dat fel de fel de creme ,regimuri si medicamente .. nu imi trecea cu nimic
...pana am mers cu fiica mea,care are probleme cu tenul la spitalul militar,la recomandarea unei farmaciste dragute.
    Din intampare am intrat si eu cu fiica mea si doctora mi-a vazut mainile si fara sa zic nimic mi-a scris o reteta ,sa iau de la farmacie VIT A.10 zile 2 capsule/zi, 20 zile pauza si tot asa 3 luni .
   De atunci au trecut 6 luni si mi-a disparut orice problema a mainilor .
     Ii multumesc si pe aceasta cale doamnei doctor .

mandana
ucenic
ucenic

Data de inscriere : 18/11/2013
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Adelina la data de Dum 2 Feb - 8:32

Multumim frumos de informatie,mandana!
 cheek kiss

Adelina
moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de mandana la data de Dum 2 Feb - 9:08

Very Happy cu placere Adelina .. sa ai o duminica placuta si relaxanta !

mandana
ucenic
ucenic

Data de inscriere : 18/11/2013
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Dum 2 Feb - 10:48

Ce informatii interesante si utile! Multumiri, Adelina si Mandana!

nuti09
incepator
incepator

Data de inscriere : 22/01/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de nastasia la data de Dum 2 Feb - 16:15

Multumim de informatii doamnelor ! Sa aveti grija de voi  Cum este frig si ne ferim de raceala cand bem ceai cu lamaie si ramine coaja stoarsa , ia sa satm noi intr-un cot in coaja de lamaie dupa ce ne frecam bine coatele si pana bem ce avem in ceasca ne albim si coatele !
nastasia
ucenic
ucenic

Data de inscriere : 22/01/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum