Lucrăm cu drag


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Lucrăm cu drag
Lucrăm cu drag
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Expozitie -felicitari Bilexa
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyLun 20 Noi - 21:51 Scris de bilexa

» Expozitie lucrari crosetate valih
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyMier 7 Iun - 13:51 Scris de Vyky

» Tutoriale crosetate
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyMar 23 Mai - 20:58 Scris de Adelina

» Link-uri utile pentru tricotat.
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyLun 3 Apr - 18:43 Scris de nastasia

» Expozitie tricotate de Adelinacomanescu
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyMar 3 Ian - 18:16 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate Dandy
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyJoi 29 Dec - 10:52 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate adelinacomanescu
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyMier 30 Noi - 21:26 Scris de nuti09

» Poze pentru inspiratie - hainute tricotate pentru copii
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyLun 28 Noi - 20:55 Scris de Adelina

» Scheme ,diagrame pentru tricotat
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 EmptyDum 27 Noi - 21:19 Scris de Adelina

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar


tomnarella handmade
Tomnarella handmade
Parteneri
forum gratuit


Expozitie lucrari crosetate valih

+23
mandana
felicia c
nuti09
nastasia
ildi
lia cucos
sandamurariu
Melly H.
mimizami
mami_de_gemeni
kkrmen
gabyd
samy
Buza Ildiko Emese
gigi15
Vyky
Dandy
tiktakro
Victoria
bilexa
Adelina
Coca
Valih
27 participanți

Pagina 5 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19 ... 34  Urmatorul

In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Sam 29 Dec - 22:27

Tiktakro mereu scriu pe unde postez ca este ceva simplu. Cred ca o sa-ti dau zilnic pm pina incepi ca apoi sa zici, mersi si da ai avut dreptate e SIMPLU! E un model de efect!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Sam 29 Dec - 23:10

pai, de inceput am inceput fusta aceea maro deschis , dar am renuntat subit cind mi-am dat seama ca nu ma mai cuprinde....aici este putina jonglerie : cit de lungi faci benzile ca sa fii sigura ca atunci cind le dai jos de pe furca sunt tocmai bune ? cum masori tu ?
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Dum 30 Dec - 7:46

Eu masor cite late am in 20 cm si fac putin in plus. La rochii cu benzile dispuse orizontal e mai copmlicat acolo am jonglat cu nr de ochiuri dintre late si dintre benzi ca sa nu o fac burlan. Incearca o vesta cum am facut eu cu benzile verticale si sa vezi ca iese bine!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Dum 30 Dec - 11:05

Multumesc pentru idee....cred ca am sa incerc , din nou, un sal sau un fular sa fie mai simplu si sa vad ce imi iese....apoi ma bate un gind : am o rochita de seara inceputa din fir Flavia negru si e din patrate micute....la al doilea rind de la baza DEJA m-am saturat de atita taiat de fire si de ascuns capetele Rolling Eyes ..asa nu o sa o termin in veci ! poate o fac cu furca Wink
Multumesc pentru raspuns, Valih !
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Dum 30 Dec - 11:53

fa partea de sus cu ce ai inceput si apoi cu furca! Pune o poza cu ce ai! Cu mare drag raspund!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Dum 30 Dec - 13:26

Indraznesc sa aduc aici imaginea benzilor din rochita mea....sper sa nu te superi, Valih...
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 12-2012200

de ce o iau in mina de aceea imi place din nou tare mult....dar ca ma iau de cap gindindu-ma ca ,dupa calculele facute, am de realizat 12 benzi ca si acestea....
Si nu, nu cred ca ar merge sa continui cu furca,....imi place nespus rochita ta rosie, Valih si ma bate gindul sa o incerc dar nu stiu daca firul acesta negru Flavia se potriveste....e cam batzos. De aceasta ziceam : Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Imagine0033
din ce fir e lucrata ??
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Dum 30 Dec - 14:15

Din Flavia! Da nu e batos dar atentie aici sunt bucle de 5 cite 2 late cu 10 late luate impreuna (e facuta acum 3 ani . Trebuie atentie la capete ca sa lici in mijloc cu bucla mare de 10 late! Ok?
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Dum 30 Dec - 21:42

Da, acum am ajuns din nou aici ....
am inteles perfect cum spui, Valih....acum doar sa ma hotarasc daca stric ce am facut pina acum sau daca continui asa....ai lucrat cu furca si fir de matase ?? cum merge ?
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Dum 30 Dec - 22:29

La rochia de la avatar am facut latele cu alpi si legaturile dintre ele cu matase! Nu am facut pe furca decit un fir mataoss cel din care am facut acel sal la cocncursul organizat aici de Coca (era ceva bbc cu matase) si a mers bine. Nu e cazul sa spun ca e greu cu firele de ascuns (cu acul).Incerca nu ai ce pierde! succes! si un an bun!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Mar 1 Ian - 23:36

am gasit rochia albastra care va place;
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 IMG_4685 si boleroul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Mar 1 Ian - 23:49

Da, aceasta este Very Happy.....seamana cu cea rosie, dar firul de matase care uneste benzile o face mai "aparte " ....
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Mar 1 Ian - 23:53

Asa se facea atunci si o port cu mare drag!Si-apoi poza asat e facuta e sot cealalta de mine cu telefonul!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Mier 2 Ian - 0:18

Valih, e suficienta distanta dintre benzi pentru spatiul de sub brat ?? nu "stringe" la subsoara ?? cite grame a intrat in cea rosie , de exemplu ?
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Mier 2 Ian - 7:45

Nu mai stiu cit a intrat rog nora sa o cintareasca! La sub brat nu stringa ca lasi cit e necesar! Scriu diseara cite "grupuri" am llasat.
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Mier 2 Ian - 9:59

Si-acum intrebarea finala Razz : pentru cit lucrezi o astfel de rochie ? cu materialul clientului .....
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Mier 2 Ian - 12:25

10 ron de banda, deci depinde de lungimea rochiei si latimea soldurilor!!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Mier 2 Ian - 12:27

si cit de late sunt benzile Very Happy ? ca soldurile mele le stiu ....sunt subtirica ( as zice Razz ) ...mi-ar place o rochita pina la genunche, dar trebuie sa stiu si cit material intra in ea ....sa fac un calcul complet Wink.
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Mier 2 Ian - 12:33

benzile pot fi de max 10 sau 8 "scula" e reglabila!NU?
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de tiktakro Mier 2 Ian - 13:12

astept sa aflu greutatea rochitei ca sa stiu aproximativ cit ma costa totalul ....deci merge din Flavia, ( catania nu e prea gros ?? ) si din ce altceva ?
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Lun 7 Ian - 7:43

Set din acest an!
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 IMG_0477
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Coca Lun 7 Ian - 8:32

Vali, mie imi place tare mult modelul de la bascuta. L-am admirat dincolo si tare mult mi-ar placea sa-l fac si eu. Ai o schema?
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Lun 7 Ian - 8:35

Eu nu lucrez nimik dupa scheme ca ma boochez! Diseara explic!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Mar 8 Ian - 7:29

Am revenit sa povestesc cum am facu bascuta. Am lucrat cu cr 3.5 si pe cercul magic am pus 14 p. pe urmatorul am dublat iar pe rd 3 am pus modelul; 1 p, in urmatorul 2 puff stich cu 1 och intre ele. Si am 7 locuri cu puff stich despartite de 1 p. La urmatoarele rinduri am crescut mereu cite 1 p linga rindurile cu puf pina am ajuns la 8 p intre puff. si am avut si circumferinta dorita) Apoi am mers 3 rd drept si apoi am scazut tot linga sirurile cu puff pina am ajuns la circumferinta fruntii. Eu schimb croseta cu una mai mica pentru ulrimile rinduri pe care le-am facut p oarbe . Am terminat cu pct revers. Succes!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Coca Mar 8 Ian - 7:39

Multumesc, Vali!

Crosetez si eu dar constat ca multe imi sunt necunoscute. De ex. nu stiu ce e punctul revers. O sa ma documentez. O sa incerc modelul, sper sa/mi iasa. Am de gand sa-i mai fac o bascuta Cristianei. Am facut deja una dar nu s-a pozat cu ea...
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Valih Dum 13 Ian - 15:10

Caciula si burlan...
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 IMG_0491

hexagon
Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 IMG_0493
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Expozitie lucrari crosetate valih - Pagina 5 Empty Re: Expozitie lucrari crosetate valih

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum