Lucrăm cu drag
Ultimele subiecte
» Expozitie -felicitari Bilexa
Lun 20 Noi - 21:51 Scris de bilexa

» Expozitie lucrari crosetate valih
Mier 7 Iun - 13:51 Scris de Vyky

» Tutoriale crosetate
Mar 23 Mai - 20:58 Scris de Adelina

» Link-uri utile pentru tricotat.
Lun 3 Apr - 18:43 Scris de nastasia

» Expozitie tricotate de Adelinacomanescu
Mar 3 Ian - 18:16 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate Dandy
Joi 29 Dec - 10:52 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate adelinacomanescu
Mier 30 Noi - 21:26 Scris de nuti09

» Poze pentru inspiratie - hainute tricotate pentru copii
Lun 28 Noi - 20:55 Scris de Adelina

» Scheme ,diagrame pentru tricotat
Dum 27 Noi - 21:19 Scris de Adelina

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

tomnarella handmade
Tomnarella handmade
Parteneri
forum gratuit

Ajutor in tricotat

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ajutor in tricotat

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mar 13 Noi - 11:57

Am si eu nevoie de putin ajutor....cred ca m-am prostit de cind nu am mai tricotat sosete.....
Incep sosetele intotdeauna de la virf si acum cind am ajuns la elastic am dat de greu : l-am desfacut deja de 3 ori. Nu stiu ce e cu mine, am uitat complet metoda mea preferata de incheiere "super-elastica" Embarassed ( asa merit daca nu imi notez nimic ).....Elasticul e 2f2d, normal.....am incercat metoda traditionala, ochiul pus inapoi pe acul sting , am incercat sa lucrez de 2 ori 1 ochi si apoi sa inchei normal, am incercat cu croseta , urasc metoda Zimmerman cu acul de cusut....nu merge Crying or Very sad .....Cine ma ajuta ??
si da, cind am inceput elasticul am crescut numarul de ochiuri cu 1 pe fiecare ac ( pentru lejeritate ) .....
Help, please !
tiktakro
expert
expert

Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 48
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Coca la data de Mar 13 Noi - 12:50

Stai ca nu inteleg, ce te nemultumeste de fapt, randul de incheiere?

Eu le inchei normal si las ochiurile mai lejere. Metoda elastica nu stiu...
Coca
Admin

Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mar 13 Noi - 13:04

Da, rindul de incheiere.....nu e suficient de elastic ca sa intre peste calcii cu lejeritate.....am incercat si cu ochiurile lasate foarte largi, arata urit, am incercat si cu un numar mai mare de andrele , arata ciudat.....m-am tot uitat la celelalte sosete tricotate de prin casa, dar nu imi dau seama.....la majoritatea am tras un fir de elastic rotund( imbracat in textil) prin ultimele ochiuri si am facut nod la spate....
Deci : ultimul rind, o incheiere super-elastica.....uff, ce ciuda mi-e....am sa o las in asteptare pina aflu solutia si o incep pe urmatoarea....poate ma lasa neamtul asta mic Alzheimer in pace Laughing
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Dandy la data de Mar 13 Noi - 13:06

Incearca cu croseta ,zic si eu ca n-am facut sosete pana acum ,Cam din cauza asta de obicei incep cu elasticul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dandy
Admin

Data de inscriere : 08/10/2012
Varsta : 49

http://crosetatebydana.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Coca la data de Mar 13 Noi - 13:11

Mi-am amintit ca anul trecut eu am facut sosetele incepute de sus. Asa se aseaza elesticul foarte bine. Sa ma uit dupa model cand ajung acasa, l+am luat de pe net si e salvat in laptop.
Coca
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mar 13 Noi - 13:34

Nu, eu prefer sa incep sosetele de la virf , intii pentru a fi sigura pe cantitatea de fir ce o am si apoi pentru ca imi ies frumos asezate pe picior ( nici mai largi nici mai strimte ) .....urasc sosetele largi in care iti joaca piciorul in gheata si le urasc pe cele strimte de nu pot respira.... Laughing
Mai era metoda de a imparti lucrul in doua si de a lucra banda de "elastic" dubla....dar nu am facut niciodata asta , asa ca.... Rolling Eyes
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Coca la data de Mar 13 Noi - 14:00

Atunci nu-ti ramane decat sa inchei cu acul, asa poti avea control asupra firului, il lasi cat de larg vrei. Zic si eu, nu arunca cu pietre Smile.
Coca
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mar 13 Noi - 15:00

Niciodata nu as arunca cu pietre intr-o parere....niciodata Smile. Din orice , cit de mic, cu inventivitate iese ceva.....pai, nu ? Very Happy aici ma refer la lucrul de mina Laughing
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Coca la data de Mar 13 Noi - 16:54

Tiktak, am pus la link-uri modelul pe care l-am facut eu, cel inceput de sus.
Coca
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mar 13 Noi - 17:42

Fug sa il vad....multumesc. Cu toate ca nu ma ajuta....da' mai stii ? Very Happy
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Adelina la data de Mar 13 Noi - 19:29

E sosetele le incep de sus si inchei cu acul, in felul asta pot dubla incheiatul si nu se desfac, calcaiul il lucrez separat , apoi repun ochii din nou,si ttricotez normal apoi,invers nu pot, Tik, nici mie nu-mi plac sosetele care ma strang!Cele largi la fel, nu vreau sa le vad rasucindu-se,dar eu fac elasticul ceva mai lat la sosete astfel se aseaza frumos pe picior, si impletind, masor mereu, eu tricotez cu 5 andrelute numarul 2, asa ca stiu cat trebuie.
Cand era baiatul mic, tricotam sosete de mohair pentru bebelusi, copii mici, si le vindeam, caciulite..pacat ca nu am facut pozici!

Adelina
moderator

Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 47

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mar 13 Noi - 19:43

Am incercat si eu varianta cu soseta lucrata de sus, complet tip tub si apoi ridicat calciiul , dupa ce e gata soseta. Dar supararea mea a fost ca soseta se gaureste intre calcii si talpa, adica taman acolo unde nu mai poti face nimic.....adica ba, poti : sa faci alta soseta ! Razz ....
M-am indragostit de tehnica de a le lucra de la virf, tot pe 5 ace, dar numarul acelor difera dupa firul ce il folosesc....si am toate acele din bambus, nu mai pun mina pe metal deloc ! bambusul este grozav....cel putin pentru mine....
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Adelina la data de Mar 13 Noi - 19:47

Cum adica nu poti repara soseta daca incepi de sus? Ba se poate, fiindca eu fac asa; fac elasticul cam de 10 cm latime, apoi merg normal pana la calcai, il lucerz, il termin, repun ochii si lucrez tubular scazand ochii pana se ajunge la varf unde inchei cu acul, de se rup, se repara foarte usor!

Adelina
moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mar 13 Noi - 19:51

Adelina, eu am spus :
tiktakro a scris:Dar supararea mea a fost ca soseta se gaureste intre calcii si talpa, adica taman acolo unde nu mai poti face nimic.....adica ba, poti : sa faci alta soseta ! Razz ....
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Dandy la data de Mier 14 Noi - 0:02

Ai incercat sa inchei cu croseta, incheiam eu acum vreo 15 ani si parca era mult mai bine .

Dandy
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mier 14 Noi - 0:08

am descoperit Very Happy bounce .....cind ajungi la elastic ( repet : eu lucrez de la virf ) se adauga pe fiecare ac cite 2 ochiuri, se schimba acele cu 1 numar mai mic, se lucreaza portiunea cu elasticul ( mie imi place inalta bine ) si se incheie asa ultimul rind:
- lucrez 2 ochiuri, fiecare separat,
- le pun inapoi pe acul sting,
- le lucrez impreuna,
- lucrez 1 ochi de pe acul sting, pun inapoi cele 2 ochiuri de pe dreptul pe stingul si le lucrez impreuna,
- lucrez 1 ochi,pun inapoi cele doua ochiuri pe acul sting si le lucrez impreuna....si tot asa....
Iese foaaarte bine....doar ca acum sunt tare obosita, si raceala asta isi spune cuvintul , asa ca ...pe miine. Vin cu poza Wink
Multumesc oricum. Mi-ati pastrat viu "nervul" de a-mi aminti si de a incerca Very Happy
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Dandy la data de Mier 14 Noi - 0:13

Asta trebuie salvat.Ma gandesc ca merge si la altceva nu numai la sosete,tot timpul ma chinuiam ba prea strans ,ba prea labartat.Multumesc ,astept poza. Very Happy

Dandy
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vyky la data de Mier 14 Noi - 9:51

Eu tricotez sosete asa cum se lucra la mine la tara de la varf,cu cinci ace(carlige),cu incheierea obisnuita,calcaiul il fac altfel decat voi si pot oricand sa repar atat varful cat si calcaiul (cu carligele)daca s-au rupt.
Incheierea pe care a postat-o Teodora am folosit-o cu succes la pulovere.
Vyky
moderator

Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 72
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de Dandy la data de Mier 14 Noi - 11:16

Multumesc ,Vyky! Very Happy

Dandy
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de tiktakro la data de Mier 14 Noi - 13:03

Vyky : categoric eu vreau metoda ta de calcii. Este un "afterthought heel " ?
Cu toate ca , repet, la mine sosetele se strica intre calcii si mijlocul talpii....oi fi avind oasele mei proeminente acolo Laughing ( adica tocmai pe linia unde ridici calciiul din talpa cind il tricotezi ) ....
Stii ce nu inteleg ? de ce inca se mai spune "cirlige" ...pentru ca andrelele nu au deloc cirlig in virf Rolling Eyes . Cirlig ar trebui sa fie croseta, nu ?
tiktakro
expert
expert

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 14 Noi - 16:33

Sau alea de pun eu rame in ele ca sa prind peste! scratch

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Adelina la data de Mier 14 Noi - 20:22

Teodora, spuneai ceva de niste poze?

Adelina
moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Coca la data de Mier 14 Noi - 20:34

Si eu vreau poze.
Coca
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dandy la data de Mier 14 Noi - 21:09

Asteptam pozeleeee...! bounce

Dandy
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Adelina la data de Mier 14 Noi - 22:10

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Modul de realizare
Se alege masura dorita si se monteaza nr. de ochiuri (vezi tabelul). Se repartizeaza egal pe 4 andrele, formand Rc ( rand circular). Trecerea de la un Rc la altul se afla in mijlocul partii din spate a sosetei, adica intre andrelele nr. 4 si nr. 1. Se observa usor dupa firul care atarna.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se tric. 2 Rc pe toate ochiurile astfel: ochiurile calcaiului jerseu fata, ochiurile de pe andrelele nr.2 si nr. 3 cu model ajurat ( in cazul modelului ajurat). In primul Rc ochiurile duble se tric. ca unul singur ( se trece firul de lucru prin ambele bucle odata si se lucreaza ca un singur ochi). Dupa 2 Rc se tric. randuri prescurtate simetric in sens opus-din interior spre exterior.
R1: jerseu fata, inclusiv ultimul ochi de pe andreaua din mijloc. Se intoace lucrul.
R2: se efectueaza un ochi dublu, se tric. jerseu dos, inclusivultimul ochi de pe andreaua din mijloc. Se intorce lucrul.
R3: se efectueaza un ochi dublu, se tric. jerseu fata pana la ochiul dublu care se tric. pe fata si urmatorul ochi se tric. la fel pe fata. Se intoarce lucrul.
R4: se efectueaza un ochi dublu, se tric. jerseu dos pana la ochiul dublu, care se tric. pe dos si urmatorul ochi se tric.la fel pe dos. Se intoarce lucrul.
R3 si R4 se repeta pana la epuizarea ochiurilor duble si ochiurile partilor laterale ale calcaiului.
Talpa se tric. dupa lungimea dorita ( vezi tabelul
Varful sosetei se tric. jerseu fata scazand in felul urmator: al 3-lea si al 2-lea ochi de pe andrelele nr. 1 si nr. 4 se tric. imreuna fata, iar al 2-lea si al 3-lea ochi de pe andrelele nr. 2 si nr. 4 se tricimpreuna inclinate
spre stanga. Aceste scaderi se repeta (vezi tabelul)pana cand raman 8 ochiuri care se aduna impreuna, se cos si se intareste capatul firului.

Atentie! Marea majoritate a sosetelor se tric. de masura dorita dupa datele tabelului, este suficienta prelungirea talpei piciorului pt a ajunge la marimea dorita.
REVISTA DIANA

R3: se efectueaza ochiul dublu, se lucreaza jerseu fata cu exceptia ochiului dublu de la sfarsitul randului (ochiul dublu nu se lucreaza). Se intoarce lucrul.
R4: Se efectueaza un ochi dublu si se tricoteaza jerseu dos pana la ochiul dublu.
R3 si R4 se repeta pana cand se ajunge la nr. de ochiuri dorit de pe andreaua din mijloc ( vezi tabelul)

Calcaiul ''bumerang''
Se tricoteaza ochiurile aflate pe andrelele nr. 1 si nr. 4 Rf (randuri pe fara) si Rd (randuri pe dos). In cazul in care se tricoteaza sosete cu model ajurat, pe andrelele 1 si 4 este de dorit la 1-2 cm de la inceputul calcaiului sa se lucreze jerseu fata, deoarece calcaiul ''bumerang'' este putin mai scurt ca cel clasic. Pe andrelele 2 si 3 se tricoteaza in continuare model ajurat. In caz de necesitate se scade in primul Rc de la inceputul calcaiului 1 ochi pt ca acesta sa stea mai bine pe picior (acest ochi se va adauga alterior in ultimul Rc la sfarsitul tricotarii calcaiului). Se repartizeaza oc. calcaiului pe 3 andrele (vezi tabelul) si se tric. randuri prescurtate din exterior spre interior pe ochiurile ambelor parti laterale.
Rand 1 (jerseu fata): se tric. inclusiv ultimul ochi de pe andreaua nr. 1. Se intoarce lucrul.
R2 (jerseu dos): efectuati un ochi dublu in felul urmator: firul de lucru se lasa in fata lucrului, se introduce din dreapta andreaua in primul ochi, se scoate ochiul impreuna cu firul si se trage puternic in spate. Astfel ochiul se dubleaza. Daca nu se trage firul destul, in continuarea lucrului se pot forma gauri. Firul se plaseaza in fata lucrului si se tric. in continuare jerseu dos, inclusiv ultimul ochi de pe andreaua nr. 4. Se intoarce lucrul.

Manseta
Se tricoteaza Rc ( in marea majoritate a cazurilor model elastic- 1x1, 2x2.....- pt a se mula mai bine pe picior). Partea de la manseta pana la calcai se tricoteaza model elastic, ajurat sau jerseu dupa dorinta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][img][/img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Adelina
moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos