Lucrăm cu drag


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Lucrăm cu drag
Lucrăm cu drag
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Expozitie -felicitari Bilexa
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyLun 20 Noi - 21:51 Scris de bilexa

» Expozitie lucrari crosetate valih
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyMier 7 Iun - 13:51 Scris de Vyky

» Tutoriale crosetate
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyMar 23 Mai - 20:58 Scris de Adelina

» Link-uri utile pentru tricotat.
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyLun 3 Apr - 18:43 Scris de nastasia

» Expozitie tricotate de Adelinacomanescu
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyMar 3 Ian - 18:16 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate Dandy
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyJoi 29 Dec - 10:52 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate adelinacomanescu
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyMier 30 Noi - 21:26 Scris de nuti09

» Poze pentru inspiratie - hainute tricotate pentru copii
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyLun 28 Noi - 20:55 Scris de Adelina

» Scheme ,diagrame pentru tricotat
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 EmptyDum 27 Noi - 21:19 Scris de Adelina

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar


tomnarella handmade
Tomnarella handmade
Parteneri
forum gratuit


Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

+4
Dandy
Vyky
Adelina
Coca
8 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Sam 23 Feb - 21:12

Eu aplic aceasta metoda la orice este patat! Conditia este ca sa stea umed mereu obiectul si sa fie intins in totalitate ca exista riscul sa se "albeasca prea tare pe partea expusa. Da incearca macrameul dar se da bine cu sapun....
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Adelina Sam 23 Feb - 21:14

Multumesc pentru sfat, am sa bag fata de masa in apa cu sapun apoi dau cu sapun peste toata suprafata;fata/ dos si o pun la soare!
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Sam 23 Feb - 21:16

Da asa se face dar vara si incearca si cu alte pete...Eu asa am scos depe fata de masa sau alte tricouri ce nu ieseau cu taoata gama de detergenti! Succes!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Dum 24 Feb - 10:12

Pana la urma cred ca soda din sapunul de casa plus razele solare produc minunea .
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Sam 13 Apr - 14:05

Un tablou lucrat de soacra mea si inramat de mine in urma cu 28 ani.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Vyky in Dum 14 Apr - 10:12, editata de 1 ori
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Dandy Sam 13 Apr - 15:01

Superb,Vyky! kisses
Dandy
Dandy
Admin

Mesaje : 5888
Data de inscriere : 08/10/2012
Varsta : 55

http://crosetatebydana.blogspot.ro/

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Sam 13 Apr - 15:51

Modelul a fost luat de pe o revista ruseasca,intai a cusut apoi a tesut o carpeta cu doua motive florale in oglinda.
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Sam 13 Apr - 19:33

Oooooooooooooooooo!

Vyky, am mai zis, eu ma mut la tine! Smile

Lucrurile vechi imi dau o stare de emotie. Imi place sa stau cufundata intre ele, acolo imi regasesc linistea. Imi place in muzee (dar nu Antipa Smile ), imi place sa observ totul si sa nu mai plec. Ceva ma leaga de fiecare lucru vechi chiar daca este sau nu al meu.

Vyky, sa le pastrezi cu sfintenie si sa rogi copiii sa le pastreze la fel cand vor fi ale lor.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Sam 13 Apr - 20:09

Si mie imi plac lucrurile vechi Coca,am destul de putine amintiri,dar tin la ele,sper ca si copii mei sa faca acelasi lucru.
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Sam 13 Apr - 21:50

Hei ne-am strins aci persoane "retro"? Si mie imi plac si pastrez multe lucruri si la Topoloveni (casa e mostenire de la o matusa). Nu am aruncat dantele, un goblen mare dar cusut pe o pinza mai mare (spe sa nu uit sa vi-l arat) , mobilier etc, Si la mine acasa (eu asa zic de Casa de la Fagaras) avem o icoana pictata pe sticla , o lampa de prins muste 9nu stiu daca ati vazut) si alte nimicuri. Miine cind o sa fac poza la hexagonul terminat o sa va arat un dispozitiv artizanal de facut snur cu ajutorul unui....cui! A si mai avem o lavita din 1888, razboi si altele!!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Dum 14 Apr - 10:11

De abia astept sa ni le arati Vali!
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Dum 14 Apr - 13:36

Si eu vreau sa le vad.
Mi-ar placea sa deschid un muzeu Smile
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Adelina Dum 14 Apr - 13:57

Si eu abia astept sa le vad!am fost mereu atrasa de lucrurile vechi, de romantismul si farmecul vremurilor de alta data.. sincer,nu imi gasesc locul in perioada care o traim, prea mult stres, prea multa viteza!
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Dum 14 Apr - 14:56

Sa va arat "scula" din cuie.....
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Adelina Dum 14 Apr - 14:57

Vali...am vazut si la bunica, Dumnezeu sa o ierte,dar cum se foloseste? scratch
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Dum 14 Apr - 15:08

Se face snur! Se imprejmuieste printre cuie apoi cu alt cui se "creseteaza" o sa incerc , am lucrat in copilarie cu lina!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Dum 14 Apr - 15:10

Si uite-asa am copiat ce bunicii nostri foloseau la lucrul de mana. Si eu care ma gandeam ca dispozitivele astea s-au inventat mai aproape de zilele noastre Smile.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Dum 14 Apr - 15:18

A nu..........sigur dapa 'scula" s-a facut masinuta de snur!!!! 9are mai mult de 50 ani-se vad cariile in lemn!)
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Dandy Dum 14 Apr - 15:22

Pai da au inlocuit lemnul cu plasticul si cuiele cu sarma Wink Vali sa faci snur sa vedem cum iese.
Dandy
Dandy
Admin

Mesaje : 5888
Data de inscriere : 08/10/2012
Varsta : 55

http://crosetatebydana.blogspot.ro/

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Dum 14 Apr - 17:45

Valih a scris:A nu..........sigur dapa 'scula" s-a facut masinuta de snur!!!! 9are mai mult de 50 ani-se vad cariile in lemn!)

Nu ma gandeam la masinuta/morisca ci la cele din plastic care arata aproximativ la fel.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare - Pagina 2 Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum