Lucrăm cu drag


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Lucrăm cu drag
Lucrăm cu drag
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Expozitie -felicitari Bilexa
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyLun 20 Noi - 21:51 Scris de bilexa

» Expozitie lucrari crosetate valih
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyMier 7 Iun - 13:51 Scris de Vyky

» Tutoriale crosetate
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyMar 23 Mai - 20:58 Scris de Adelina

» Link-uri utile pentru tricotat.
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyLun 3 Apr - 18:43 Scris de nastasia

» Expozitie tricotate de Adelinacomanescu
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyMar 3 Ian - 18:16 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate Dandy
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyJoi 29 Dec - 10:52 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate adelinacomanescu
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyMier 30 Noi - 21:26 Scris de nuti09

» Poze pentru inspiratie - hainute tricotate pentru copii
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyLun 28 Noi - 20:55 Scris de Adelina

» Scheme ,diagrame pentru tricotat
Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare EmptyDum 27 Noi - 21:19 Scris de Adelina

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar


tomnarella handmade
Tomnarella handmade
Parteneri
forum gratuit


Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

+4
Dandy
Vyky
Adelina
Coca
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Dum 13 Ian - 17:07

V-am povestit la cafenea ca mi-a adus mama o fata de masa pe care o are de la mama ei. Mi-a dat-o cu drag, sa o pun pe masa din living. Din pacate are doua pete care nu au iesit la spalat. Le-am pus si la programul care scoate pete dar sigur sunt prea vechi ca sa iasa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu stiu aceasta tehnica. Nu stiu pe ce andrele a lucrat-o. Mamaia mea era o mare maestra in lucrul de mana. Pacat ca nu a trait sa ma invete si pe mine mai mult. Mama nu a mostenit nimic din talentul ei.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Adelina Dum 13 Ian - 17:32

Parerea mea este ca e o combinatie intre crosetat si tricotat, frunzele sunt facute separat , se incepe pe un ochi de lant cu croseta, apoi frunze cu andrelele, unite apoi cu crosetul si tot asa..Doamna Vali incepe mitenele cu andrelele la elastic, apoi croseteaza
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Dum 13 Ian - 17:52

Nu e nimic crosetat. Absolut nimic, doar tricotata.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vizitator Dum 13 Ian - 17:58

Coca, poate daca ai baga-o la hipoclorit (sau altceva eventual mai bland) ar iesi pata! Problema e ca hipocloritul arde, tre' sa ai grija! Mi-a mai pus Manuela pe vremuri niste kiloti la hipoclorit si la munca am fost la buda si am ramas cu tesatura in mana de aratam ca Tarzan! Shocked

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Adelina Dum 13 Ian - 18:08

Sa strigam la doamna Vali,imposibil sa nu stie!
Silviule.. scuza-ma , dar da-mi voie sa rad,cand citeam mi si te imaginam!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Lun 14 Ian - 11:51

Doamne ,cata frumusete!Am si eu lucruri de la soacra mea ,cand va veni fotograful la mine am sa vi le arat.
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Dandy Lun 14 Ian - 22:12

Adevarata arta!
Dandy
Dandy
Admin

Mesaje : 5888
Data de inscriere : 08/10/2012
Varsta : 55

http://crosetatebydana.blogspot.ro/

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Victoria Mar 15 Ian - 10:36

cylvium a scris:Coca, poate daca ai baga-o la hipoclorit (sau altceva eventual mai bland) ar iesi pata! Problema e ca hipocloritul arde, tre' sa ai grija! Mi-a mai pus Manuela pe vremuri niste kiloti la hipoclorit si la munca am fost la buda si am ramas cu tesatura in mana de aratam ca Tarzan! Shocked
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Victoria
Victoria
ucenic
ucenic

Mesaje : 497
Data de inscriere : 22/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Mar 15 Ian - 10:47

Da, cred ca toate ni l-am imaginat Smile.
Dar e o idee buna, mai ales ca hipocloritul de azi este altfel si nu mai ataca asa tesaturile. Si o sa pun cu el la programul de scos pete, poate asa am succes.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Vin 22 Feb - 12:06

Am promis ca postez ceva lucrat de soacre mea in urma cu mai bine de 70 de ani.In urma cu 47 de ani era asezata pe masa.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ultima editare efectuata de catre Vyky in Vin 22 Feb - 12:08, editata de 1 ori
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Dandy Vin 22 Feb - 12:07

o adevarata minunatie Very Happy
Dandy
Dandy
Admin

Mesaje : 5888
Data de inscriere : 08/10/2012
Varsta : 55

http://crosetatebydana.blogspot.ro/

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Vin 22 Feb - 12:16

Am pastrat-o pentru fata si am rugat-o sa faca poze cu ea.Este lucrata din bumbac cultivat si prelucrat in casa .Pana la colectivizare in zona noastra se cultiva bumbac,canepa,in,ricin etc.
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Vin 22 Feb - 12:20

Ce frumusete!

Eu ma bucur ca fata ta a pastrat-o si mi-ar placea sa stiu ca o si foloseste. A muncit mult bunica la ea ca sa zaca intr-un colt uitat.
Poate dupa 47 de ani isi regasete locul.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Vin 22 Feb - 13:02

Am vrut sa spun ca in urma cu 47 de ani cand m-am casatorit ,bunica o folosea si a folosit-o pana in anul 2000 cand inainte de a muri i-a dat-o sotului meu pentru nepoata crescuta de ea de la 6 luni.Sper sa o foloseasca sa n-o pastreze doar ca amintire.
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de marioara Vin 22 Feb - 13:49

Fata de masa a d-nei Coca,minunata de altfel,a fost lucrata in intregime cu acele de tricotat din bumbac la scul cum era pe vremuri.Se lucreaza cu 5 ace ca la ciorapi,dar ca sa nu stranga,se fac inmultirile,observati multe gauri care sunt jeteuri de inmultire,dar conform modelului,apoi cand incep scazaturile de formare a frunzelor se fac jeteuri in afara de unde apar gaurile.Deci,se lucreaza circular,tricotat!Sunt minunate mileurile lucrate dupa aceasta tehnica.
Fata de masa a lu Vyky este de asemenea minunata,crosetata frumos,lucruri pe care azi nu le mai facem, deoarece nu le mai pun fetele pe masa,sau nu mai sunt moderne.Sunt foarte muncite amandoua !
Frumos ca le pastrati am si eu de la strabunica copiilor,lucrate in chelim,in punct cruce,tesute in matase,dar cand pot o sa vi le arat. flower
marioara
marioara
incepator
incepator

Mesaje : 52
Data de inscriere : 01/02/2013
Varsta : 71
Localizare : Craciunelu de jos jud.Alba

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Adelina Vin 22 Feb - 14:19

ce minunatie!si cate truda, cata migala!As tine-o la loc de cinste in sufragerie!
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Vin 22 Feb - 14:23

Eu n-am descifrat cum sunt crosetati ciucurii.
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de marioara Vin 22 Feb - 14:30

Ciucurii sunt facuti cu croseta.Se face un lant lungcat vrei de lungi ciucurii,apoi se ia jeteu pe ac si se fac picioruse scurte cate 2 sau 3 in fiecare ochi de lant .Asa se insurubeaza lucrul in jurul lanticului.De la sine se rasuceste.
marioara
marioara
incepator
incepator

Mesaje : 52
Data de inscriere : 01/02/2013
Varsta : 71
Localizare : Craciunelu de jos jud.Alba

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Vyky Vin 22 Feb - 14:33

Multumesc mult Marioara!
Vyky
Vyky
moderator

Mesaje : 2715
Data de inscriere : 08/08/2012
Varsta : 78
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de marioara Vin 22 Feb - 20:23

Cu mare drag!Am niste ani in spate si cu experienta de demult,dar sunt dornica sa mai invat de la fetele tinere care gasesc tot felul de lucruri frumoase care te imbie la treaba!
marioara
marioara
incepator
incepator

Mesaje : 52
Data de inscriere : 01/02/2013
Varsta : 71
Localizare : Craciunelu de jos jud.Alba

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de tiktakro Sam 23 Feb - 18:01

Ce lucruri frumoase am gasit aici, dragelor....am sa fac si eu poze la ce am mostenire din vremi indepartate si revin. Promit. Wink
tiktakro
tiktakro
expert
expert

Mesaje : 526
Data de inscriere : 01/10/2012
Varsta : 54
Localizare : Maramures

http://tiktakro.blogspot.ro/

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Sam 23 Feb - 20:39

1.Eu acum am vazut acest topic! O fata de masa crosetata ca cea expusa mai sus am si eu. Cea tricotata inca ma niste dubii daca nu cumva este alta tehnica. Sigur acum am face-o ca sunt andrele circulare dar acu 50 de ani nu erau. Deci trebuie sa mai studiez problema....
Sunt ambele superbe, bine pastrate si demne de luat in seamna!
2. Pata aceea veche nu se scoate cu hipoclorit. Eu pentru pete vechi folosesc tehnica bunicii adica inalbirea si anume: se inmoaie obiectul se da cu sapun de casa si se lasa vara la soare. Mereu se umezeste in ligheanul in care am inmuiat si mai e putin sapun. Las asa la soare si 2 zile ca e bine dimineata sa vada si razele UV obiectul. La mine in Ardeal se folosea aceasta metoda la inalbirea pinzei din bbc.
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Coca Sam 23 Feb - 20:43

Oooo, interesant ce spui, Vali. Sa fac rost de sapun... nu mai am in pod... l-am dat pentru ca nu am mai folosit.
Iti multumesc, cum se face vremea frumoasa cum o sa fac asta.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Valih Sam 23 Feb - 20:44

La vara Coca!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Adelina Sam 23 Feb - 20:58

Multumesc frumos, iese pata si de pe macrame? eu am patat cu cafea o fata de masa facuta in metoda lansetei si tin tare mult la ea, e facuta de mine impreuna cu mama mea, acum 28 de ani..
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare Empty Re: Obiecte lucrate de mana, lasate generatiilor urmatoare

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum