Lucrăm cu drag


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Lucrăm cu drag
Lucrăm cu drag
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Expozitie -felicitari Bilexa
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyLun 20 Noi - 21:51 Scris de bilexa

» Expozitie lucrari crosetate valih
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyMier 7 Iun - 13:51 Scris de Vyky

» Tutoriale crosetate
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyMar 23 Mai - 20:58 Scris de Adelina

» Link-uri utile pentru tricotat.
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyLun 3 Apr - 18:43 Scris de nastasia

» Expozitie tricotate de Adelinacomanescu
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyMar 3 Ian - 18:16 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate Dandy
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyJoi 29 Dec - 10:52 Scris de nastasia

» Expozitie lucrari crosetate adelinacomanescu
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyMier 30 Noi - 21:26 Scris de nuti09

» Poze pentru inspiratie - hainute tricotate pentru copii
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyLun 28 Noi - 20:55 Scris de Adelina

» Scheme ,diagrame pentru tricotat
Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea EmptyDum 27 Noi - 21:19 Scris de Adelina

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar


tomnarella handmade
Tomnarella handmade
Parteneri
forum gratuit


Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

+5
Dandy
MNiko
dragan mirela
mandana
Coca
9 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Lun 19 Mai - 14:14

Sunt plina de dorinte si ganduri si nu stiu ce sa fac mai intai. Dupa indelungi framantari am poposit la gandul de a organiza o sezatoare, asa cum faceau odata bunicile noastre in serile lungi de iarna, cand se strangeau laolalta cu toate glumele, cantecele si gandurile frumoase si, bineinteles, cu lucrul.
In ziua de 14 iunie, chiar daca e vara, incepe o noua traditie, aceea a sezatorilor organizate de mine. Nu am stabilit locul pentru ca sunt inca in tratative dar data de 14 este fixata.
Daca aveti placere, va astept.
Voi reveni cu detalii.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de mandana Lun 19 Mai - 14:40

Hai Coca baga detalii ca am si eu un spatiu daca te intereseaza in Bucuresti !! dar mai intai organizeaza acolo sa vedem cum arata ,,parca  scratch as da si eu o fuga pana la tine !!

mandana
ucenic
ucenic

Mesaje : 437
Data de inscriere : 18/11/2013
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Lun 19 Mai - 14:45

Ce bine-mi pare! Nici nu ma gandeam ca reactia sa fie atat de rapida  kisses 
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de dragan mirela Vin 23 Mai - 10:26

ce frumos coca,pacat ca eu nu sunt aproape de tine
dragan mirela
dragan mirela
ucenic
ucenic

Mesaje : 146
Data de inscriere : 02/03/2014
Localizare : craiova

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Mar 10 Iun - 17:36

Va astept cu drag la sezatoarea pe care o organizez in parcul Muzeului Bellu din Urlati.
Fiecare va lucra ceea ce ii place, nu impunem nimic. Important este sa reinviem ceea ce candva femeile romance faceau cu drag si anume lucrul de mana.
La finalul sezatorii vom vizita muzeul unde veti vedea costume nationale arhaice.
Va astept cu drag si va spun de pe acum ca am emotii
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Mar 10 Iun - 17:40

Am uitat sa va zic si data. Este sambata aceasta la ora 10,00. Smile
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de MNiko Mar 10 Iun - 22:46

Succes la sezatoare Coca si sa ai participarea pe care o doresti. De data asta eu nu pot sa vin dar poate la urmatoarele ajung.
MNiko
MNiko
ucenic
ucenic

Mesaje : 281
Data de inscriere : 07/01/2013

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Dandy Mier 11 Iun - 10:44

Succes si din partea mea ! Esti prea departe de mine si sambata am iesire la iarba verde cu Robert....
Dandy
Dandy
Admin

Mesaje : 5888
Data de inscriere : 08/10/2012
Varsta : 55

http://crosetatebydana.blogspot.ro/

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Mier 11 Iun - 10:46

Multumesc, fetelor!
Imi pare atat de rau ca nu sunteti aproape...
Am vorbit cu Mandana azi, la telefon, si mi-a zis ca s-ar putea sa vina.
Abia astept!

Sunt cam nervoasa si a inceput sa ma manance pielea fetei si a capului Smile. Asa patesc la emotii si sper ca pana sambata sa nu ma umflu Smile
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de dragan mirela Mier 11 Iun - 13:59

coca ,imi pare rau ca suntem departe una de alta dar astept cu interes vesti despre sezatoare,cine a venit si tot felul de impresii despre asemenea lucruri frumoase,o idee frumoasa ai avut cheek kiss
dragan mirela
dragan mirela
ucenic
ucenic

Mesaje : 146
Data de inscriere : 02/03/2014
Localizare : craiova

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Mier 11 Iun - 14:16

Da, esti cam departe... imi pare tare rau ca nu poti veni...
O sa pun poze sa vedeti daca a fost frumos Smile
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Mier 11 Iun - 19:25

Am pus de-o socata pentru sambata Smile.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de MNiko Mier 11 Iun - 21:29

Coca a scris:Da, esti cam departe... imi pare tare rau ca nu poti veni...
O sa pun poze sa vedeti daca a fost frumos Smile
Hei, fii mai optimista : " o sa pun poze sa vedeti CA a fost frumos" Nu daca. CA A FOST FRUMOS.
MNiko
MNiko
ucenic
ucenic

Mesaje : 281
Data de inscriere : 07/01/2013

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Valih Mier 11 Iun - 21:35

MNiko...esti aproape, nu te duci? Daca nu erau ciresele cine stie.....faceam o excursie! Alta data. Va fi bine sunt sigura.
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Mier 11 Iun - 21:41

Da, Niko, ai dreptate, trebuie sa fiu optimista.
Mandana a zis ca facem una si la Bucuresti, asa ca se vor trece ciresele si ne intalnim acolo Smile
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Valih Mier 11 Iun - 21:52

Ar fi bine! Da unde-i Mandana?
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de MNiko Mier 11 Iun - 22:12

Valih, nu pot din mai multe motive, cel mai important fiind ca vine sotul acasa dupa o absenta de aproape o luna. Si nu sta decat 2 zile ca sa plece iar inca o luna.
MNiko
MNiko
ucenic
ucenic

Mesaje : 281
Data de inscriere : 07/01/2013

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Adelina Mier 11 Iun - 22:59

Succes, Coca, ce bine era daca eram aproape!
Sincer,mi-ar fi placut sa vin!
Adelina
Adelina
moderator

Mesaje : 5591
Data de inscriere : 12/08/2012
Varsta : 53

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Joi 12 Iun - 7:53

MNiko, Adelina, Vali  kisses 
Astazi mi-a mai confirmat cineva ca vine. Imi bate inima asa  de tare!!!! Smile
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Valih Joi 12 Iun - 14:46

E suficient sa fiti citeva....veti fi admirate (eu sugerez sa luati cu voi si ceva gata lucrat). Ideea e importanta! Succes!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Joi 12 Iun - 15:14

Multumesc pentru idee si urari!  kisses 
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de dragan mirela Vin 13 Iun - 9:30

coca ,ce frumos ca o sa intalniti ,astept foto si sa imi povestesti tot despre ideea ta minunata
dragan mirela
dragan mirela
ucenic
ucenic

Mesaje : 146
Data de inscriere : 02/03/2014
Localizare : craiova

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Vin 13 Iun - 9:46

Cu Mandana si Irina (una din prietenele de pe fb) nu m-am intalniti niciodata. Abia astept si sper sa le placa sa fie cu noi maine. In rest vin prietene de pe plan local, mama, nasa, fina ... si sa mai vad cine poate sa ajunga. E perioada cand sunt multe treburi si nu toata lumea are timp de sezatoare. Mai am o prietena pe fb din Baicoi care zicea ca vine iar aseara mi-a zis ca nu reuseste sa ajunga din cauza unor treburi.
O sa vin cu poze.
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Valih Vin 13 Iun - 9:55

Si vecina? Sunteti suficiente....ideea conteaza pina la urma! Ce frumos ar fi sa aveti si o furca si cineva sa toarca!
Valih
Valih
Admin

Mesaje : 2652
Data de inscriere : 03/09/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Coca Vin 13 Iun - 10:14

Sa stii ca m-am gandit si la vecina dar... am o retinere Smile.
Nu are cine sa toarca, din toate care vin niciuna nu stie. Lasa ca ne inveti tu la urmatoarea Razz
Ti-am zis, vrea si Mandana sa fecm una la Bucuresti, mai la toamna cand e frig si nu putem sta afara. Asa ca va fi potrivit un tors de lana pe vreme rece Smile
Coca
Coca
Admin

Mesaje : 6975
Data de inscriere : 05/01/2012

Sus In jos

Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea Empty Re: Păstrăm tradiţia românească - Şezătoarea

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum